wtorek, 20 października 2020

Dlaczego warto wybrać geografię jako przedmiot rozszerzony na maturze?

    Geografia przez wielu jest uważana za jeden z najłatwiejszych przedmiotów rozszerzonych, które można zdawać na maturze... coś w tym jest :)! Kto powinien zdawać maturę z geografii oraz jak najlepiej zacząć ,,spotkania" z tym przedmiotem?

    Często geografia jest punktowanym przedmiotem na studia. Oczywiście o wiele łatwiej jest dostać 80% z rozszerzonej geografii niż z matematyki czy biologii... Dlatego tak wielu uczniów, nie będących nawet na profilach takich jak mat-geo, decyduje się właśnie na ten przedmiot. 

    Geografię, jako jedną z dziedzin naukowych, możemy podzielić na dwa podstawowe działy: geografię fizyczną oraz społeczno-ekonomiczną.  Jeżeli chodzi o samo przygotowanie do matury, to geografia fizyczna jest o wiele trudniejsza: zakres materiału jest obszerny; występuje słownictwo, którego nie używamy powszechnie (Cześć Kasia! Słyszałaś może o subdukcji? Czy wolisz porozmawiać o komórce Hadleya?) oraz trzeba opanować do perfekcji obliczenia np.: wysokości górowania Słońca nad danym równoleżnikiem. Natomiast geografia społeczno-ekonomiczna na maturze jest ,,bardziej na logikę" :) Oczywiście trzeba mieć podstawową wiedzę, na przykład jak odczytywać piramidy wieku, jednakże ta część matury jest o wiele łatwiejsza (większość zadań polega na umiejętności odczytaniu informacji z wykresu czy tabeli). 

    Osobiście uważam, że każdy może zdać maturę z geografii na wysokim poziomie. Wystarczy....ją polubić! Geografia jest bardzo intuicyjna. Tak naprawdę trzeba opanować podstawowe pojęcia (przy czym jestem zwolenniczką rozumienia danego zjawiska, niż uczenia się na pamięć definicji), ćwiczyć jak najwięcej zadań typu maturalnego (w tym tych obliczeniowych) oraz zrozumieć procesy zachodzące w środowisku geograficznym. 


    Jak zacząć naukę geografii? Jeżeli jesteś osobą, która nie ma rozszerzonej geografii w liceum czy technikum, to polecam najpierw przejrzeć arkusze maturalne. Chociaż większość zadań może się wydawać niezrozumiała, to sam/sama zauważysz, że niektóre zadania potrafisz rozwiązać (na przykład na podstawie mapy, tabeli czy własnej wiedzy). Warto rozpocząć naukę samodzielnie, czytając podręczniki lub repetytoria (im bardziej obszerne, tym lepsze!). Jest również wiele stron internetowych, ułatwiających naukę do matury (bardzo polecam stronę geografia24.eu). Jeżeli jakiś proces lub zjawisko nadal jest niezrozumiałe - napisz, a wytłumaczę! :) 

W następnym poście przedstawię, po które pomoce naukowe warto sięgać :) 

Do usłyszenia ! :)

Weronika 


Zapisy na korepetycje: formularz kontaktowy w panelu bocznym :)


Aby otrzymywać powiadomienia o nowych postach w panelu bocznym w polu Powiadomienia o nowych postach wpisz swój adres e-mail, a następnie potwierdź subskrypcję, klikając w link aktywacyjny wysłany na pocztę :) 

źródło: pikio.pl